darczyńcy indywidualni, fundraising on-line

Fundraising na Facebooku będzie droższy?

Czy wiesz już o dużych zmianach na Facebooku w 2018, które zapowiedział Mark Zuccenberg? Ostatnio jest o tym bardzo głośno, a wielu ekspertów od komunikacji na Facebooku twierdzi, że nadchodzą ciężkie czasy dla naszych fanpage’y. Jakie są fakty? Jakie są przewidywania? Postaram się to w skrócie opisać:

Fakt 1: Facebook ogłosił, że jego celem na 2018 rok będzie rozwijanie interakcji międzyludzkich. Chce budować więzi międzyludzkie i kłaść nacisk na kontakty między osobami, ponieważ twierdzi, że ludzie są szczęśliwsi, kiedy komunikują się między sobą. Celem Facebooka na 2018 rok jest pomoc w budowaniu relacji społecznych na świecie! (Wow! 🙂 how nice!)

Fakt 2. W praktyce oznacza to, że użytkownicy Facebooka będą przede wszystkim widzieli posty zamieszczane przez swoich znajomych i rodzinę. Tym samym posty zamieszczane przez fanpage firm i NGOsów będą dużo rzadziej pojawiały się w newsfeedzie użytkowników!

Fakt 3. Facebook będzie zachęcał nas do długich komentarzy i wielopoziomowych dyskusji pod postami, bo jest to elementem budowania relacji miedzy ludźmi. Takie posty będą promowane przez Facebooka.

Fakt 4. Powyższe zmiany będą skutkowały ogromnym spadkiem zasięgów na fanpagach. Docieranie do swoich fanów za darmo będzie bardzo ograniczone. Szacuje się, że darmowy zasięg postów spadnie o 80%. (Już można to zaobserwować).

Fakt 5. Jednocześnie spowoduje to znaczący wzrost kosztów reklamy na Facebooku, ponieważ firmy i organizacje będą musiały płacić, aby dotrzeć nawet do swoich fanów!

Co to oznacza dla Ciebie, jeśli prowadzisz zbiórki funduszy przez Facebooka?

Jeśli Facebook ma być nadal głównym kanałem dotarcia do Twoich darczyńców i zbierania funduszy w internecie, to nie ma wątpliwości, że od tego roku fundraising na Facebooku będzie kosztował Cię więcej niż w 2017. Weź to pod uwagę planując budżety kampanii fundraisingowych. Zmiany nie zostaną wprowadzone z dnia na dzień, ale musisz się liczyć z tym, że z każdym miesiącem reklama, która zapewni Ci dotarcie do fanów, będzie coraz droższa. To oznacza, że koszt pozyskania 1 złotówki, będzie wyższy.

Jak sobie radzić na Facebooku od 2018?

Czy niskie zasięgi postów oznaczają koniec złotej ery Facebooka dla NGOsów? Niekoniecznie, po prostu będzie trzeba zacząć korzystać z innych narzędzi komunikacji, niż tylko publikacja postów. Masz przecież inne możliwości niż publikacja postów (których teraz prawie nikt nie zobaczy…). Włącz do komunikacji z fanami następujące elementy:

• booty na messengerze,

• zamknięta grupa,

• stories (czyli 24 godzinne relacje),

• budowanie własnej listy messengerowej,

• reklamy generujące leady, czyli budowanie własnej listy emailingowej,

Mimo wszystko zmiany w 2018 mocno komplikują nam życie i sprawiają, że raczej taniej już nie będzie. Ponadto będziemy musieli nauczyć się kolejnych, nowych funkcjonalności Facebooka, które podniosą skuteczność komunikacji z fanami – bo zwykłe posty już nie wystarczą – a to też mocno utrudni nam pracę. Także tak… jak zwykle pod górkę… Powodzenia!