darczyńcy indywidualni, komunikacja fundraisingowa

Czy nadal piszesz do darczyńców: „pomóż nam pomagać?”

Krótka historyjka z mojego fundraisingowego życia: doradzam wielu klientom i realizuję dla nich kampanie fundraisingowe. Czasami w ciągu jednego dnia mam 2-3 spotkania z różnymi organizacjami,  z którymi omawiam komunikację fundraisingową. Jak wiadomo niezbędnym elementem każdej kampanii jest hasło, którym będziemy wzywać do działania naszych darczyńców lub potencjalnych darczyńców. I tu zaczyna się właściwa część mojej historii, czyli opowieść o haśle pomóż nam pomagać! To hasło zobaczyłam kiedyś jednego dnia na dwóch ulotkach dwóch różnych organizacji charytatywnych.  

Musze przyznać, że jak bumerang w moich rozmowach w wieloma organizacjami wraca hasło Pomóż nam pomagać. Wiele organizacji uważa, że jest to ich autorskie hasło do zbiórki funduszy i z lubością stosuje je na swojej stronie www, w emailach, na Facebooku, ulotkach i gdzie tylko się da. Sprawa ta bardzo mnie zaintrygowała i po 2 takich przypadkach (2 różne organizacje twierdziły, że to ich hasło) zaczęłam drążyć temat. Kiedy pojawia się kolejny miłośnik hasła (jest ich wśród NGOs sporo), pytam skąd i dlaczego? Niesamowicie zabawny jest fakt, że każda organizacja odpowiada to samo: to nasze hasło, my je pierwsi wymyśliliśmy i zaczęliśmy stosować (inni po nas papugują), a dlatego go używamy, bo dokładnie pasuje do tego co robimy i do czego nam jest potrzebny darczyńca…

Oczywiście nigdy nie zmuszam moich klientów do niczego, jedynie mogę im pewne rozwiązania proponować, rekomendować lub nie, ale zawsze radzę pozbyć się tego hasła z kampanii fundraisingowej. Dlaczego?

Przyznam szczerze, że po pierwsze primo 😉 osobiście nie cierpię tego hasła , ale tak na poważnie to zawiera ono 5 karygodnych błędów:

  1. Jest generyczne – opisuje każdą organizację charytatywną, czyli każdą fundację lub stowarzyszenie – one wszystkie po to są powołane, żeby pomagać innym. Ale… UWAGA! Nie opisuje Twojej organizacji! Czym Twoja NGO wyróżnia się od innych?
  2. Jest nudne – mnóstwo organizacji ma to hasło. A gdzie kreatywność? A gdzie oryginalność?
  3. Nie wiadomo co ma zrobić odbiorcapomóż pomagać, czyli … właściwie co ma zrobić? Wziąć taczki i zacząć razem z Wami przewozić cegły? A może adoptować zwierzaka… No nie wiadomo… Jak musi się domyślać to się nie domyśli, że ma wpłacić …
  4. Jest mało motywujące – odbiorca nie wie jaki będzie efekt jego pomocy, to po co ma pomagać?
  5. Jest o Was, a nie o celu – to ostatni, ale najważniejszy błąd – darczyńca nie chce pomagać Wam, Waszej organizacji. On chce zmienić świat. Wasza organizacja jest wg. niego tylko pośrednikiem.